Skip to content

82 Michael DrWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$597,000
Last Sale Date
Nov 7, 2025

Property Information

Block1818
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionLIFE ESTATE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,600
65%
Improvement Value:$65,900
35%
Total Assessment$187,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,899+4.1%
2024$10,471+1.3%
2023$10,340+0.5%
2022$10,293+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$597,000

To:

Sq Ft1,104DeedBook 5007, Page 57

Property Sale

Sale
$210,000

To:

DeedBook T 120, Page 562

Property Built

Built

Year Built: 1957