Skip to content

52 Michael DrWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Sep 28, 1988

Property Information

Block1818
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,091
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,500
49%
Improvement Value:$126,500
51%
Total Assessment$248,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,746+4.0%
2024$14,181+1.2%
2023$14,007+0.4%
2022$13,945+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft2,091DeedBook 122, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1957