Skip to content

5 Paul StWayne, NJ 07470

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 17, 2021

Property Information

Block1819
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,014
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,200
66%
Improvement Value:$63,100
34%
Total Assessment$184,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,958+4.0%
2024$10,538+1.2%
2023$10,409+0.4%
2022$10,363+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$134,222

From:

To:

Sq Ft1,014DeedBook 2789, Page 102Recorded3/11/2016

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,014DeedBook 2543, Page 153Recorded10/30/2014

Property Built

Built

Year Built: 1954