Skip to content

6 Clinton LaneWayne, NJ 07470

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 2025

Property Information

Block1819
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,376
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,000
53%
Improvement Value:$113,500
47%
Total Assessment$241,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,360+4.0%
2024$13,809+1.2%
2023$13,640+0.4%
2022$13,580+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$178,000

To:

DeedBook Q 114, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1958