Skip to content

81 Michael DrWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Date
Jun 5, 2014

Property Information

Block1819
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,483
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
41%
Improvement Value:$173,900
59%
Total Assessment$294,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,535+4.0%
2024$16,862+1.2%
2023$16,656+0.4%
2022$16,582+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 1650, Page 135

Property Sale

Sale
$354,900
DeedBook 701, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1957