Skip to content

235 Mac Donald DrWayne, NJ 07470

Built 1954

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jun 23, 2011

Property Information

Block1832
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,900
51%
Improvement Value:$93,400
49%
Total Assessment$191,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,375+4.0%
2024$10,939+1.2%
2023$10,805+0.4%
2022$10,757+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft1,920DeedBook 2070, Page 242

Property Sale

Sale
$234,900
DeedBook F 117, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1954