Skip to content

236 Mac Donald DrWayne, NJ 07470

Built 1954

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 30, 2024

Property Information

Block1825
Lot33
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,655
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,900
46%
Improvement Value:$118,500
54%
Total Assessment$218,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,736+4.1%
2024$12,238-0.8%
2023$12,335+0.4%
2022$12,281+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,438DeedBook 3009, Page 157Recorded3/7/2017

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 878, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1954