Skip to content

19 Warren PlaceWayne, NJ 07470

Built 2018

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 20, 2024

Property Information

Block1832
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,303
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,500
33%
Improvement Value:$207,600
67%
Total Assessment$311,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,498+4.0%
2024$17,789+1.2%
2023$17,571+0.4%
2022$17,493+2.0%
Property History
Sales5

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,493DeedBook 3121, Page 287Recorded8/17/2017

Property Sale

Sale
$338,500

From:

To:

Sq Ft1,493DeedBook 2485, Page 47Recorded6/24/2014

Property Sale

Sale
$259,000
DeedBook E 164, Page 341

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook V 148, Page 142

Property Sale

Sale
$63,866
DeedBook Z 121, Page 548