Skip to content

849 Alps RdWayne, NJ 07470

Built 1943

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 12, 2023

Property Information

Block1700
Lot36
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,198
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,200
51%
Improvement Value:$111,800
49%
Total Assessment$228,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,557+4.0%
2024$13,037+1.2%
2023$12,877+0.4%
2022$12,820+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1943