Skip to content

573 Valley RdWayne, NJ 07470

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 17, 1998

Property Information

Block1833
Lot27

Zoning---
Sq Footage18,334
Acreage1.58

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$316,000
39%
Improvement Value:$500,000
61%
Total Assessment$816,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$48,519+4.0%
2024$46,659+1.2%
2023$46,088+0.4%
2022$45,884+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$835,000
DeedBook C 143, Page 193