Skip to content

157 Oldham RdWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Sep 22, 2005

Property Information

Block1902
Lot106
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,200
Acreage0.63

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,200
39%
Improvement Value:$140,500
61%
Total Assessment$229,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,658+4.0%
2024$13,134+1.2%
2023$12,973+0.4%
2022$12,916+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft2,200DeedBook 1096, Page 195

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook X 133, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1960