Skip to content

61 Woodlot RdWayne, NJ 07470

Built 1948

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Jun 14, 2024

Property Information

Block1907
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,778
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,500
51%
Improvement Value:$85,100
49%
Total Assessment$172,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,013+15.3%
2024$8,682+1.3%
2023$8,572+0.5%
2022$8,533+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000

To:

Sq Ft1,778DeedBook 4725, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1948