Skip to content

4 Robin RdWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$227,000
Last Sale Date
Jul 18, 1991

Property Information

Block1907
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,631
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,800
38%
Improvement Value:$197,400
62%
Total Assessment$319,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,980+4.0%
2024$18,252+1.2%
2023$18,028+0.4%
2022$17,949+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$227,000

To:

Sq Ft2,631DeedBook 129, Page 195

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook P-113, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1960