Skip to content

347 Central AveWayne, NJ 07470

Built 1919

Last Sale Price
$85,200
Last Sale Date
Jul 20, 1995

Property Information

Block2000
Lot61
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE/RANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,467
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,600
49%
Improvement Value:$90,200
51%
Total Assessment$175,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,453+4.0%
2024$10,052+1.2%
2023$9,929+0.4%
2022$9,885+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$85,200

To:

Sq Ft2,467DeedBook 141, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1919