Skip to content

152 Garside AveWayne, NJ 07470

Built 1994

Last Sale Price
$885,000
Last Sale Date
Dec 21, 2022

Property Information

Block2007
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,274
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,100
29%
Improvement Value:$252,600
71%
Total Assessment$355,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,150+4.0%
2024$20,339+1.2%
2023$20,090+0.4%
2022$20,001+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$885,000

To:

Sq Ft3,274DeedBook 4459, Page 67

Property Sale

Sale
$800,000
Sq Ft3,274DeedBook 4059, Page 83Recorded6/14/2021

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft3,274DeedBook 3444, Page 57Recorded11/7/2018

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook V 134, Page 580