Skip to content

105 Riverlawn DrWayne, NJ 07470

Built 1920

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Apr 8, 2024

Property Information

Block209
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class12
DescriptionCONVENTIONAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage760
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,600
67%
Improvement Value:$19,900
33%
Total Assessment$60,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,347+4.3%
2024$3,209+1.3%
2023$3,167+0.5%
2022$3,152+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$138,000

To:

Sq Ft760DeedBook 4695, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1920