Skip to content

17 Ruskin CourtWayne, NJ 07470

Built 1966

Last Sale Price
$599,000
Last Sale Date
Sep 28, 2017

Property Information

Block2104
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,731
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
52%
Improvement Value:$113,300
48%
Total Assessment$237,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,110+4.0%
2024$13,569+1.2%
2023$13,403+0.4%
2022$13,343+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$599,000

To:

Sq Ft2,731DeedBook 3170, Page 191

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook L 132, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1966