Skip to content

28 Ashburn RdWayne, NJ 07470

Built 1968

Last Sale Price
$591,000
Last Sale Date
Nov 15, 2012

Property Information

Block2104
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,912
Acreage0.85

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,600
47%
Improvement Value:$162,100
53%
Total Assessment$305,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,177+4.0%
2024$17,480+1.2%
2023$17,266+0.4%
2022$17,190+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$591,000

To:

Sq Ft2,912DeedBook 2247, Page 182

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook B 130, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1968