Skip to content

63 Oxbow PlaceWayne, NJ 07470

Built 1968

Last Sale Price
$772,000
Last Sale Date
Oct 19, 2020

Property Information

Block2104
Lot36
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,629
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,800
36%
Improvement Value:$220,400
64%
Total Assessment$344,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,466+4.0%
2024$19,681+2.8%
2023$19,147+0.4%
2022$19,062+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$772,000

To:

Sq Ft3,629DeedBook 3913, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1968