Skip to content

144 Greenrale AveWayne, NJ 07470

Built 1965

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Apr 3, 2019

Property Information

Block2104
Lot67
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,948
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
52%
Improvement Value:$102,800
48%
Total Assessment$215,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,831+4.0%
2024$12,339+1.2%
2023$12,188+0.4%
2022$12,134+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft1,948DeedBook 3558, Page 158

Property Sale

Sale
$382,000
DeedBook 1869, Page 141

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 1323, Page 44

Property Sale

Sale
$202,500
DeedBook N 131, Page 96

Property Sale

Sale
$219,500
DeedBook T 116, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1965