Skip to content

24 Sears PlaceWayne, NJ 07470

Built 1965

Last Sale Price
$519,900
Last Sale Date
Jul 12, 2019

Property Information

Block2104
Lot86
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,523
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,400
56%
Improvement Value:$95,700
44%
Total Assessment$218,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,968+4.0%
2024$12,471+1.2%
2023$12,318+0.4%
2022$12,264+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$519,900

To:

Sq Ft1,523DeedBook 3647, Page 102

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,523DeedBook 2499, Page 266Recorded7/25/2014

Property Built

Built

Year Built: 1965