Skip to content

46 Sears PlaceWayne, NJ 07470

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 5, 2025

Property Information

Block2104
Lot91
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,595
Acreage0.53

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,500
44%
Improvement Value:$162,000
56%
Total Assessment$291,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,333+4.0%
2024$16,668+1.2%
2023$16,464+0.4%
2022$16,391+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$641,500

From:

To:

Sq Ft2,595DeedBook 2984, Page 131Recorded1/25/2017

Property Sale

Sale
$620,000
DeedBook 1986, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1965