Skip to content

81 Hardwick LaneWayne, NJ 07470

Built 1925

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Apr 14, 2023

Property Information

Block2104
Lot98
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,268
Acreage0.84

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,400
51%
Improvement Value:$138,600
49%
Total Assessment$282,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,768+4.0%
2024$16,125+31.1%
2023$12,296+0.4%
2022$12,241+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$820,000

To:

Sq Ft2,268DeedBook 4510, Page 289

Property Sale

Sale
$405,000
Sq Ft2,268DeedBook 4085, Page 136Recorded7/19/2021

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft2,268DeedBook 4056, Page 199Recorded6/9/2021

Property Built

Built

Year Built: 1925