Skip to content

125 Laauwe AveWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jul 7, 2005

Property Information

Block2106
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,393
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,900
46%
Improvement Value:$137,200
54%
Total Assessment$252,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,990+4.0%
2024$14,415+1.2%
2023$14,239+0.4%
2022$14,176+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft2,393DeedBook 1036, Page 256

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook Q 156, Page 26

Property Sale

Sale
$282,000
DeedBook Y 120, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1964