Skip to content

15 Kimberly PlaceWayne, NJ 07470

Built 1961

Last Sale Price
$472,000
Last Sale Date
May 29, 2019

Property Information

Block2107
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,706
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
58%
Improvement Value:$87,400
42%
Total Assessment$208,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,391+4.0%
2024$11,916+1.2%
2023$11,770+0.4%
2022$11,718+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$472,000

To:

Sq Ft1,706DeedBook 3595, Page 189

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook A 137, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1961