Skip to content

7 Kimberly PlaceWayne, NJ 07470

Built 1961

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Apr 30, 2019

Property Information

Block2107
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,908
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
53%
Improvement Value:$105,900
47%
Total Assessment$226,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,491+4.0%
2024$12,974+1.2%
2023$12,815+0.8%
2022$12,708+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,908DeedBook 3571, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1961