Skip to content

37 Greenrale AveWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jun 29, 2001

Property Information

Block2117
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,821
Acreage0.54

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,200
55%
Improvement Value:$92,600
45%
Total Assessment$206,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,296+4.0%
2024$11,825+1.2%
2023$11,680+0.4%
2022$11,628+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,821DeedBook 274, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1964