Skip to content

19 Huff RdWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$277,000
Last Sale Date
Aug 15, 1988

Property Information

Block2118
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,246
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,000
51%
Improvement Value:$116,700
49%
Total Assessment$237,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,134+4.0%
2024$13,592+1.2%
2023$13,425+0.4%
2022$13,366+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$277,000

To:

Sq Ft2,246DeedBook 122, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1963