Skip to content

31 Harwood PlaceWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$709,000
Last Sale Date
Feb 23, 2024

Property Information

Block2108
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,838
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,100
63%
Improvement Value:$72,100
37%
Total Assessment$197,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,726+4.0%
2024$11,276+1.2%
2023$11,138+0.4%
2022$11,089+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$709,000

To:

Sq Ft1,838DeedBook 4679, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1962