Skip to content

19 Harwood PlaceWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jul 30, 2001

Property Information

Block2108
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,566
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,900
40%
Improvement Value:$173,300
60%
Total Assessment$288,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,136+4.0%
2024$16,479+1.2%
2023$16,278+0.4%
2022$16,205+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft2,566DeedBook 294, Page 163

Property Sale

Sale
$237,500
DeedBook K 151, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1963