Skip to content

54-56 Riverlawn DrWayne, NJ 07470

Built 1949

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Sep 10, 1987

Property Information

Block210
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionOLD STYLE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage572
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,900
64%
Improvement Value:$23,000
36%
Total Assessment$63,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,799+4.0%
2024$3,654+1.2%
2023$3,609+0.4%
2022$3,593+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Sq Ft572DeedBook 119, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1949