Skip to content

29 Route 23Wayne, NJ 07470

Built 1982
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$3,250,000
Last Sale Date
Jan 7, 2026

Property Information

Block210
Lot2

Sq Footage---
Acreage2.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$600,000
75%
Improvement Value:$200,000
25%
Total Assessment$800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,568+4.0%
2024$45,744+1.2%
2023$45,184+0.4%
2022$44,984+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$3,250,000
DeedBook 5034, Page 215Recorded1/14/2026

Property Sale

Sale
$1,465,000

To:

DeedBook 3991, Page 98Recorded3/11/2021

Property Sale

Sale
$2,000,000

To:

DeedBook 625, Page 197

Property Sale

Sale
$1,250,000

To:

DeedBook H 129, Page 527

Property Sale

Sale
$1,600,000

To:

DeedBook T 116, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1982