Skip to content

42 Riverlawn DrWayne, NJ 07470

Built 2014

Last Sale Price
$106,000
Last Sale Date
Mar 5, 2013

Property Information

Block210
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionOTHER
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,888
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,800
32%
Improvement Value:$88,400
68%
Total Assessment$130,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,742+4.0%
2024$7,445+1.2%
2023$7,354+0.4%
2022$7,321+2.0%
Property History
Sales4

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$106,000

To:

Sq Ft1,888DeedBook 2293, Page 11

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 1545, Page 156

Property Sale

Sale
$96,200
DeedBook 1390, Page 202

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 339, Page 240