Skip to content

1242 Ratzer RdWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 27, 1999

Property Information

Block2117
Lot110
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,713
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,200
37%
Improvement Value:$134,200
63%
Total Assessment$211,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,570+4.0%
2024$12,088+1.2%
2023$11,940+0.4%
2022$11,887+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook L 121, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1950