Skip to content

115 Greenrale AveWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Aug 15, 2014

Property Information

Block2117
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,060
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,300
53%
Improvement Value:$104,100
47%
Total Assessment$221,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,164+4.0%
2024$12,660+1.2%
2023$12,505+0.4%
2022$12,449+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,060DeedBook 2511, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1962