Skip to content

20 Amboy RdWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$806,000
Last Sale Date
Jun 27, 2023

Property Information

Block2117
Lot35
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,552
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,400
47%
Improvement Value:$134,800
53%
Total Assessment$255,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,174+4.0%
2024$14,592+1.2%
2023$14,414+0.4%
2022$14,350+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$806,000

To:

Sq Ft2,552DeedBook 4553, Page 274

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook L 161, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1963