Skip to content

242 Andover DrWayne, NJ 07470

Built 1967

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Nov 2, 2021

Property Information

Block2117
Lot58
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,934
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,400
54%
Improvement Value:$107,600
46%
Total Assessment$234,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,914+4.0%
2024$13,380+3.2%
2023$12,966+0.5%
2022$12,908+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000

To:

Sq Ft1,934DeedBook 4169, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1967