Skip to content

1032 Valley RdWayne, NJ 07470

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 30, 2002

Property Information

Block2117
Lot66
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,624
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,400
52%
Improvement Value:$74,700
48%
Total Assessment$157,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,341+4.0%
2024$8,983+1.2%
2023$8,873+0.4%
2022$8,834+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1949