Skip to content

9 Rays CtWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$444,900
Last Sale Date
Oct 18, 2021

Property Information

Block2117
Lot89
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,429
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,000
59%
Improvement Value:$60,800
41%
Total Assessment$146,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,729+4.0%
2024$8,394+1.2%
2023$8,291+0.4%
2022$8,255+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$444,900

To:

Sq Ft1,429DeedBook 4177, Page 9

Property Sale

Sale
$369,000

From:

To:

Sq Ft1,429DeedBook 3225, Page 6Recorded1/10/2018

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,429DeedBook 2498, Page 264Recorded7/24/2014

Property Built

Built

Year Built: 1950