Skip to content

33 Veteri PlaceWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jul 18, 2014

Property Information

Block2200
Lot49
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,863
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,400
53%
Improvement Value:$110,400
47%
Total Assessment$234,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,961+4.0%
2024$13,426+1.2%
2023$13,262+0.4%
2022$13,203+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft1,863DeedBook 2509, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1960