Skip to content

59 Oxbow PlaceWayne, NJ 07470

Built 1968

Last Sale Price
$663,500
Last Sale Date
Jul 25, 2017

Property Information

Block2104
Lot37
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,896
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,700
35%
Improvement Value:$228,200
65%
Total Assessment$350,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,865+4.0%
2024$20,064+1.2%
2023$19,819+0.4%
2022$19,731+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$663,500

To:

Sq Ft3,896DeedBook 3118, Page 283

Property Sale

Sale
$632,000

From:

To:

Sq Ft3,896DeedBook 2499, Page 180Recorded7/25/2014

Property Built

Built

Year Built: 1968