Skip to content

32 Ashburn RdWayne, NJ 07470

Built 1968

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Jun 28, 2021

Property Information

Block2104
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage4,217
Acreage0.98

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,800
56%
Improvement Value:$117,300
44%
Total Assessment$267,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,882-12.9%
2024$18,240+2.7%
2023$17,767+0.5%
2022$17,687+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000

To:

Sq Ft4,217DeedBook 4113, Page 262

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook Q 119, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1968