Skip to content

38 Rumana RdWayne, NJ 07470

Built 1953

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Sep 18, 2020

Property Information

Block2205
Lot108
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,553
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,400
47%
Improvement Value:$101,600
53%
Total Assessment$193,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,476+4.0%
2024$11,036+1.2%
2023$10,901+0.4%
2022$10,852+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft1,553DeedBook 3880, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1953