Skip to content

943 Valley RdWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 29, 2012

Property Information

Block2205
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,784
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,600
55%
Improvement Value:$79,900
45%
Total Assessment$177,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,554+4.0%
2024$10,149+1.2%
2023$10,025+0.4%
2022$9,981+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955