Skip to content

935 Valley RdWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 12, 2012

Property Information

Block2205
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,024
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,300
50%
Improvement Value:$95,800
50%
Total Assessment$190,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,303+4.0%
2024$10,870+1.2%
2023$10,737+0.4%
2022$10,689+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 1405, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1955