Skip to content

46 Rumana RdWayne, NJ 07470

Built 1953

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Oct 18, 2024

Property Information

Block2205
Lot110
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage912
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,700
65%
Improvement Value:$47,500
35%
Total Assessment$135,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,039+4.0%
2024$7,731+1.2%
2023$7,636+0.4%
2022$7,602+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft912DeedBook 4834, Page 151

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 1949, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1953