Skip to content

1021 Valley RdWayne, NJ 07470

Built 1930

Last Sale Date
Feb 7, 2018

Property Information

Block2205
Lot122
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionOTHER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage836
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
62%
Improvement Value:$46,100
38%
Total Assessment$120,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,141+4.0%
2024$6,867+1.2%
2023$6,783+0.4%
2022$6,753+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$131,757
DeedBook N 161, Page 9

Property Sale

Sale
$111,350
DeedBook P 149, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1930