Skip to content

30 Oak LaneWayne, NJ 07470

Built 1999

Last Sale Price
$449,900
Last Sale Date
Jul 9, 1999

Property Information

Block2205
Lot131
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,735
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$151,700
41%
Improvement Value:$218,100
59%
Total Assessment$369,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,988+4.0%
2024$21,145+1.2%
2023$20,886+0.4%
2022$20,794+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$449,900

To:

Sq Ft2,735DeedBook 162, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$1,900,000
DeedBook Y 151, Page 331