Skip to content

32 Oak LaneWayne, NJ 07470

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 23, 2025

Property Information

Block2205
Lot132
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,900
Acreage0.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$162,200
38%
Improvement Value:$259,200
62%
Total Assessment$421,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,056+4.0%
2024$24,096+1.2%
2023$23,801+0.4%
2022$23,695+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$900,000

To:

DeedBook 1346, Page 297

Property Sale

Sale
$459,900

To:

DeedBook W 161, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$1,900,000

To:

DeedBook Y 151, Page 331