Skip to content

36 Oak LaneWayne, NJ 07470

Built 1999

Last Sale Price
$419,800
Last Sale Date
Mar 4, 1999

Property Information

Block2205
Lot134
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,048
Acreage0.58

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$161,100
42%
Improvement Value:$219,300
58%
Total Assessment$380,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,619+4.0%
2024$21,751+1.2%
2023$21,485+0.4%
2022$21,390+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$419,800

To:

Sq Ft3,048DeedBook 160, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$1,900,000
DeedBook Y 151, Page 331